Tirsdag 6. februar feiret samene sin nasjonaldag. Trondheim hadde som Norges samiske hovedstad et rikholdig program for dagen.
Det første samiske landsmøtet ble holdt i Metodistkirken i Trondheim i 1917.
En av Trondheim Katedralskoles (latinskolen) mange historisk kjente elever, Thomas von Westen (1682-1727), var en av initiativtakerne bak samemisjonen i begynnelsen av 1700-tallet. Thomas von Westen grunnla Seminarium Scholasticum (senere Seminarium Lapponicum) i Trondheim, med det formål å utdanne prester og lærere for samene (kilde: Norsk biografisk leksikon). Han regnes i Norge som samenes apostel (Kilde: Store norske leksikon).
Seminarium Scholasticum ble grunnlagt i Trondheim i 1717. En del av katedralskolen ble omdannet til dette seminaret og lagt under Misjonskollegiet i København. Kongen opprettet en daglig lederstilling ved Seminarium Scholasticum som var kombinert med et lektorat ved katedralskolen. Thomas von Westen ble utnevnt i denne stillingen, og Misjonskollegiet utarbeidet en egen instruks for den. Målsettingen med seminaret var blant annet å utdanne prester, kateketer og lærere som kunne drive forkynnelse og undervisning på samisk og utvikle skrifter på samisk. I tråd med tidens tradisjon ble det lagt vekt på oppbyggelig litteratur, undervisning og forkynnelse. Seminarium Scholasticum eksisterte fra 1717 til fem år etter von Westens død i 1727. (https://snl.no/Thomas_von_Westen)
Les mer om samenes nasjonaldag på Sametingets (Sámediggi) nettside.