En meget spesiell og utfordrende høst har gått. Det er ikke til å komme forbi at koronasituasjonen har satt et tydelig preg på hverdagene.
Vi på Byåsen har vært heldige med kun en dags midlertidig karantene for hele klasser to ganger i høst. Begge gangene for at smittevernkontoret skulle få sjekket at vi ikke hadde smitte på skolen. Den viktige regelen om å holde seg hjemme ved moderate symptomer har likevel gjort at det har vært mye hjemmeskole for den enkelte. Dette har utfordret både elever og lærere, men samtidig har det vært en god mulighet for å øve seg på å ta ansvar for egen læring. Læring via digitale flater er ferdigheter alle elever vil ha nytte av i framtiden, vi blir neppe mindre digitale. Vi har blitt utfordret ikke bare på det faglige men også det sosiale. Smitteverntiltakene griper inn i hvorvidt elever kan møtes på tvers av klasser, blant annet med at vi har tre forskjellige lunsjtidspunkter. Vi har også måttet avlyse fellesarrangementer for hele skolen.
Nå er det positive nyheter med at vaksine er på vei, men vi må nok være forberedt på strenge smitteverntiltak også etter jul, både på skolen og på fritiden dessverre.
Jeg ønsker å takke alle elever, foresatte og ansatte for pågangsmot og god innsats gjennom denne høsten.
Det handler om å gjøre det beste ut av situasjonen og lære av den, noe vi gjør hver dag og tilpasser oss bedre og bedre! Vi får bruke jula godt til å samle energi til vi er tilbake igjen mandag 4. januar.
Jeg ønsker alle en riktig god jul og et godt nytt år.
Med vennlig hilsen Frode Øren, Rektor.